Haberler

Elimsan Ar-Ge Merkezi ile Teknoloji Geleneğini Taçlandırdı

  • Ekim 23, 2017

35 yılı aşkın geçmişi boyunca  Ar-Ge’ ye verdiği değerle teknolojinin takipçisi değil, üreticisi olan Elimsan biriktirdiği bilgi, deneyim, insan kaynağı ve donanımını tek çatı altında toplayarak Ar-Ge Merkezi ile taçlandırdı. Elimsan Ar-ge Merkezi, 12 Ekim 2017 tarihinde; Kocaeli Sanayi Odası İl Müdürü, Elektrik Mühendisleri Odası İl Başkanı, Kocaeli Ticaret Odası Heyeti, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kartepe Belediyesi temsilcileri ve Kocaeli, Sakarya ve Gebze Teknik Üniversitelerinin Hocaları ’nın katıldığı resepsiyon ile Kocaeli Kartepe’de bulunan üretim tesisinde açıldı.

Elimsan kurulduğu günden bu güne Ar-Ge’ye verdiği önem ve yaptığı yatırımlarla sektöre önemli kazanımlar sağladı. Türkiye’de; 1987 yılında ilk SF6 Gazlı Kesicisini, 1992 yılında ilk Vakumlu Devre Kesicisini, 2001 yılında ilk 24 kV SF6 Gazlı Yük Ayırıcısını Elimsan geliştirdi. Kendi tasarladığı ve ürettiği YG Enerji İletim ürünleri ile OG Enerji Dağıtım Hücrelerini ve içerisinde kullanılan devre kesici, trafo, toprak bıçağı gibi komponentlerini kendi fabrikasında üretiyor. Ar-Ge, tasarım, üretim ve montaj işlemlerinin kusursuzca gerçekleştirildiği üretim üssünde tüm ürünler, Türk Akreditasyon Kurumu’ndan TS EN ISO/IEC 17020 Kontrol Laboratuvarı ve TS EN ISO/IEC 17025 Test Laboratuvarı sertifikaları bulunan 2 farklı Orta ve Yüksek Gerilim Laboratuvarlarında test ediliyor.

 

İnovatif gücünü araştırma ve geliştirme çalışmalarından alan Elimsan, müşteri odaklı yaklaşımı ile gerçekleştirdiği çok sayıda Ar-Ge çalışmasının verimli meyvelerini farklı şartnamelere sahip 40’ ı aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracatlar ile topluyor. Özellikle Katar Elektrik Kurumu için her bir parçası özel olarak geliştirilen, KEMA ve CESI testlerini başarı ile geçen Falcon Serisi Metal Clad Şalt Panonun ihracatı 5.000 adede ulaştı. Tüm bu geliştirilmiş yenilikçi çözümler Elimsan’ ı TİM’in İlk 1000 İhracatçı Firma listesine taşıdı, Elimsan’ ın sektöründe Dünya devleri arasındaki yerini de sağlamlaştırdı.

Elimsan Ar-Ge Merkezi yatırımı ile teknolojik bilgi üretilmesine, üründe ve üretim süreçlerinde yenilik yapılmasına, ürün standardı ve kalitesinin artırılmasına, toplam sahip olma maliyetinin düşürmesine odaklanarak çevreci, sürdürülebilir ve güvenilir ürün çözümleri için projeler geliştirip sonuçlandırarak müşterilerinin kullanımına sunmayı, teknolojik bilginin ticarileştirilmesini ve Ar-ge personeli ve nitelikli işgücü istihdamının artırılmasını hedefliyor.