Haberler

Yenilenebilir Enerji Üretimi Hızla Artıyor

  • Mayıs 24, 2017

Günümüzde Dünya genelinde sürekli artan nüfus, sanayileşme, gelişen teknolojiler ve global ticari şartlar enerji ihtiyacını hızla arttırarak elektriğe bağımlı bir yapı oluşturuyor. Ortaya çıkan ve önümüzdeki 25 yıl içerisinde %30 artış göstermesi beklenilen enerji ihtiyacına karşılık, enerji kaynakları hızla tükeniyor. Fosil kaynak tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan küresel ısınma ve iklim değişikliği ise tüm ekolojik sisteme zarar veriyor.

yenilebilir-enerji-dunya

Doğa’nın sürdürülebilir şekilde korunması için yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi gün geçtikçe artıyor. Geçtiğimiz yıl Dünya genelinde yenilenebilir enerji üretimine yapılan küresel yatırım 287,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’ ye baktığımızda EPDK’ nın yayınlamış olduğu 2017 Şubat Ayı Elektrik Piyasası Sektör Raporu verilerine göre ülkemizin Güneş Enerjisi Kurulu Gücü 1.137 MW, Rüzgar Enerjisi Kurulu Gücü 5.891 MW, Biyokütle Enerjisi Kurulu Gücü 539 MW, Akarsu Enerjisi Kurulu Gücü 7.148 MW olarak gerçekleşti.

Türkiye coğrafi konumu nedeniyle özellikle güneş enerjisi potansiyeli bakımından oldukça şanslı durumda.  Ülke’ nin yıllık toplam güneşlenme süresi 2.737 saat ve toplam gelen güneş enerjisi 1.527 kWh/m².yıl olarak ölçümleniyor. Gelecek için kritik bir öneme sahip olan sürdürülebilir enerji yatırımları bu avantajın yanı sıra teşviklerle destekleniyor.

product-kiosk

Tüm bu yatırımlar ve teşviklerin yanı sıra elde edilen enerjinin güvenli, verimli ve sürekli iletimi ve dağıtımı için ileri teknoloji ile üretilmiş yüksek kaliteli ürün kullanımı büyük önem taşıyor. Elimsan Ar-Ge ve tasarım laboratuvarlarının projeleriyle ortaya çıkan, spesifikasyonlara ve ihtiyaçlara tamamen uygun, esnek ve yerli tasarımlara sahip Yüksek Gerilim İletim ve Orta Gerilim Dağıtım Ürünleri ve komponentleri Türkiye’nin sürdürülebilir enerji kazanımı projelerinde güvenilir platformlar oluşturuyor. Lisanssız Güneş Enerjisi Santral projelerinde son 5 ayda toplam güç değeri 245 MW ı aşkın pek çok projede Elimsan marka Hücre ve Köşkler tercih edildi. Elimsan ürünleri ADM, Akdeniz, Aydem, Çamlıbel, Başkent, Fırat, Gediz, Meram, Osmangazi, Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketleri tarafından da en çok kullanılan teknolojiler olmaya devam ediyor.